Môže vám narušiť spánok alebo naopak navodiť výkon.
Po tisíce rokov využívali ľudia zdroje ako je slnko, oheň, sviečka alebo žiarovka. Poslednú z nich používame už viac ako 130 rokov a to už je skutočne úctyhodná doba.Oproti tomu led svietidlo, ktoré bolo počaté pred pár rokmi, má ďaleko väčšiu životnosť a nízku spotrebu.
Je tiež pravda, že žiarivé diódy majú aj svoje úskalia. Všeobecne platí, že svetlo riadi cirkadiánní čiže biologický rytmus ľudského organizmu. Ďalšie výskumy len potvrdili, že stimuluje aktivitu, pretože podporuje uvoľňovanie serotonínu. Naopak brzdí melatonín, ktorý vyvoláva spánok, takže s ním potom môžete mať problémy. A práve tieto problémy so spánkom potom môžu narastať u citlivejších jedincov.
Výsledok? Menej depresií, menej podráždenia a úzkostných stavov, ale aj naštartovanie aktivity.
Pritom už existujú možnosti, kedy LED svetlo nemusí modré spektrum vôbec obsahovať. V roku 1942 vznikli monochromatické červené, ktoré boli ale príliš náročné na výrobu, čistotu a kvalitu prostredia. Teda drahé. Dnes sa vyrábajú len v obmedzenom množstve, bohužiaľ zdravotný vplyv modrého svetla sa príliš nerieši.
Pritom väčšina odborníkov z radov vedcov i lekárov na to neustále upozorňuje, je preto veľmi zaujímavé že takí architekti o týchto účinkoch nemajú ani poňatia.
Ráno je serotonín skvelý, ale k večeru keď potrebujeme, aby sa naše telo pripravilo na odpočinok, tomu tak už nie je. Všetky takéto prístroje by sme mali rozhodne vypnúť. Mozog si totiž myslí, že je deň a preto sa tak aj chová.
Ženy bývajú všeobecne na tento aspekt citlivejšie ako muži.
V zime nám robí umelé slniečko dobre, ale nemali by sme to s ním preháňať a hlavne sa ním zaplavovať v neskorých večerných hodinách. Už vôbec nepatrí do spálne alebo detskej izby. Má tam pomáhať hlavne pri práci nie keď chceme odpočívať. V lete je to jednoduché, stačí len roztiahnuť závesy.
Ak budete mať záujem, niektorí lekári vedú na tému účinkov modrého žiarenia aj sériu prednášok, kde zistíte zaujímavé a veľmi podstatné informácie.