Dôležitou súčasťou nášho komfortu pri spánku alebo relaxácii na posteli je jej matrac. A pri tejto súčasti platí, že každému z nás môže vyhovovať iná, resp. jej iné vlastnosti. Či už hľadiska tvrdosti, rozmerov, materiálu, atď. Rovnako je pravda, že aj kvalitnejší matrac skrátka má svoju životnosť (cca 7 až 10 rokov), minimálne z hygienické hľadiska.
Preto ak rozmýšľate nad jeho výmenou a kúpou nového, určite sa oplatí tento výber si premyslieť a zamerať sa pri ňom na niekoľko faktorov. A to konkrétne na tieto:
Tvrdosť matraca sa uvádza v stupňoch 1 až 7, kedy jednotka značí najmäkší stupeň. A v tomto smere môže každému vyhovovať niečo iné, úlohu tu napr. zohráva aj hmotnosť konkrétneho človeka. Každopádne k tým mäkším sa radia latexové alebo tiež obľúbené matrace s pamäťovou penou. Medzi tie stredne tvrdé sa zasa dajú zaradiť klasické penové, sendvičové, taštičkové alebo pružinové. Súčasťou tvrdších býva väčšinou HR pena alebo PUR pena.
- Spravidla pre ľudí s nižšou hmotnosťou je zrejme vhodnejšie orientovať sa na nižší stupeň tvrdosti, ktorá im poskytne pohodlie. Naopak ľudia s vyššou hmotnosťou by mali preferovať tvrdšie alternatívy. V prípade partnerských matracov môžeme vravieť o ich rozdielnej tvrdosti na oboch stranách, pričom každá z nich sa dá prispôsobiť konkrétnej osobe.
Je tu však aj faktor, akým je vaša preferovaná poloha pri spánku. A tá sa dá vo všeobecnosti rozdeliť ľahko- Buď preferujete spánok na boku alebo naopak na bruchu a na chrbte. Pri prvej možnosti sú lepšie mäkšie matrace a v druhých prípadoch zasa ten tvrdší.
Špeciálnu kategóriu tvorí ortopedický matrac so svojimi vlastnosťami vhodnými pre ľudí, ktorých trápi bolesť chrbtice alebo kĺbov. Spravidla sú tvrdšie a poskytujú potrebnú oporu pri spánku. Vhodné dokážu byt aj tie „pamäťové“, čo sa dokážu ideálne prispôsobiť konkrétnemu tvaru tela a nevyvíjať na neho tlak.