Keby sa vás niekto spýtal, aký typ oplotenia pozemku považujete za najkrajší, ako by ste odpovedali? Domnievame sa, že mnoho odpovedí by smerovalo k plotom z dreva. K celkom obyčajným dvom vodorovným latiam, na ktoré postupne priskrutkujete zvislé planky. Budete na to potrebovať aj montážne komponenty, napríklad nerezové skrutky Torx.
Výhodou nerezových skrutiek je samozrejme ich odolnosť voči korózii, to je nesporné, zároveň však ide o materiál veľmi tvrdý a pevný, ktorý disponuje rovnakými vlastnosťami, ako bežná konštrukčná oceľ triedy 11 alebo 12. Na skrutky sa teda môžete plne spoľahnúť, ak hľadáte spojovací materiál, ktorý vám udrží drevený plot pohromade po dobu desiatok rokov. Ak sa o plot tiež budete patrične starať, najmä čo sa týka náterov, mal by vám slúžiť aj tridsať rokov. Drevené planky by tiež nemali byť vystavené trvalej vlhkosti či vode, vhodné je, pokiaľ k nim majú prístup slnečné lúče.
Čo by ste tiež mali zvážiť, je farba krycej lazúry, lazúrovacieho laku. Farba vášho plotu by sa nemala kryť s farbou domovej fasády, trávnatej plochy a okolitých okrasných drevín, mala by byť skôr kontrastná, aby lepšie vynikla v okolitom prostredí. K drevenému plotu sa potom môže hodiť pristavať garážové státie pre automobil, pergolu alebo altánok, a viete, že je možné brať drevené rezivo aj z poškodených a odumretých stromov, napríklad z prírodných katastrof, ako sú vývraty či polomy spôsobené víchricou?
Drevené ploty sa hodia nielen k rodinným domom, ale môžete ich stavať aj v rekreačných oblastiach, Práve tam sa dobre dopĺňajú so živými plotmi, napríklad z tuje alebo smrekov, a ak sú nízke, sú skôr ozdobou než ochrannou bariérou. Cez drevený plot je tiež dobre vidieť, to znamená, že sa hodí tam, kde chcete mať veľmi dobrý výhľad do okolia, a kde aj udržujete dobré susedské vzťahy.